Top
21Tem

Vücut Tipleri

Buğrahan Erdevirem

Vücudunuzun şekli aslında sizlere çok fazla şey söylüyor. Bugüne kadar yanlış bilgiler duyduk ve kafamız karıştı. İnsanlar vücut tipinin onların geleceğini şekillendirebileceğine inandı, inandırıldı. Vücut tipiniz kaderiniz değil.

1940 yılında yayınlanan bir makaleye göre. W. H. Sheldon 200'den fazla kişi ile bir gözlem yapıyor ve üç çeşit vücüt somatotipi isimlendiriyor. Bu somatotiplerin genetik olduğunu ve duygu durumlarını, karakterimizi etkilediğini söylüyor.

Bu teori çürütüldü. Şimdi bu kısımda işimize yarayacak bölümlere odaklanalım. Bu üç farklı vücut tipini ele alarak başlayalım Ektomorf, mezomorf ve endomorf...

Bu tipler çeşitli testlerle ve olgularla tespit edilebilir, tipe göre beslenme ve antrenman programları dizayn edilebilir.
Endomorf vücut tipinde Bel omuzlardan geniş ve vücut yağlı yapıdadır. Daha yuvarlak bir görünüme sahiptir. Kilo alma eğilimindedir.
Mezomorf vücut tipinde; Omuzlar belden oldukça geniştir. Kuvvetli ve belirgin kaslara sahiptir. İstedikleri zaman kolayca kilo alıp verebilirler. Halk tabiri ile üçgen vücut olarak isimlendirilir.
Ektomorf vücut tipinde; Bel ve omuz arasında büyük bir fark yoktur. Genellikle ince yapılıdırlar. Az yağlıdırlar ve kilo alıp vermeleri zordur.

Tamamen bir somatotip içinde kimseyi sınıflandıramayız fakat bunun bir spektrum oldugunu düşünüp bu spektrum üzerinde bi yerlerde oldugumuzu bilmeliyiz. Bütün bu durumlarda doğru beslenme ve doğru antrenman programlarıyla istenilen hedeflere ulaşmak mümkündür..

Yazan :Buğrahan Erdeviren

Gönlünü spora kaptırmış, hayatı spor olan aslen istatik bilimi ile uğraşması gereken ama nedense ist ile başlayan hiçbir kavrama sıcak bakmayan bir acayip adamdır.

Yorum Yap!

UPCOMING EVENTS

30May

07:00 PM - 11:00 PM

We provide high quality design at vero eos et accusamus et iusto

JOIN NOW
JOIN MEMBER NOW!
GET 40% OFF

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores.

CONTACT NOW
OPENING HOURS!
CHECK OUR CLASSES HERE
WEEKDAY
: 08:45 - 21:00
SATURDAY
: 10:00 - 23:00
FRIDAY
: CLOSE
CLASSES HERE

HEMEN ARAYIN!

0534 020 77 18

ADRES

Arman Talay Parkı 100. Yıl Spor Tesisleri
İşçi Blokları Mahallesi, 1522. Sokak No:5
Çankaya/Ankara